Wie een occasion uit bouwjaar 2016 tot en met 2020 zoekt, heeft de minste kans op gebreken bij de APK met een Mazda CX-30, BMW X3, Volvo XC40, Volkswagen T-Roc of Toyota Corolla. Dat blijkt uit een analyse van autokopen.nl van ruim 1,9 miljoen APK-keuringen uit open data van de RDW, gehouden tussen 1 oktober 2025 en 30 september 2026. Gemiddeld vond de keurmeester bij 30,8 procent van de keuringen minstens één gebrek. Bij de beste modellen was dat 17 tot 22 procent, bij de zwakste meer dan 39 procent.

Omdat duurdere auto's vaker goed onderhouden voor de APK komen, staan hieronder de beste modellen per budget. Zo vind je ook een betrouwbare occasion als je niet naar een BMW of Volvo zoekt.

Wat zijn de betrouwbaarste occasions van 2026?

Dit zijn de tien modellen met het kleinste aandeel APK-keuringen met een gebrek, verdeeld over vier prijsklassen. De prijsklasse is de nieuwprijs van het model, niet de huidige occasionprijs. Alleen modellen met minstens 2.000 keuringen tellen mee.

Prijsklasse (nieuw)Merk en modelBouwjarenAPK-keuringenMet gebrekLeeftijdsindex
tot € 20.000Suzuki Ignis2016-20208.73826,5%89
€ 20.000-30.000Honda Jazz2016-20203.12323,8%78
€ 20.000-30.000Hyundai Kona2017-20206.32625,0%91
€ 20.000-30.000Kia Stonic2017-20205.35125,4%91
€ 30.000-45.000Mazda CX-302019-20202.71018,0%72
€ 30.000-45.000Volkswagen T-Roc2017-202015.19921,0%75
€ 30.000-45.000Toyota Corollavooral 2019-20206.63721,1%83
€ 30.000-45.000Mercedes-Benz B-Klasse2016-20207.98621,5%70
boven € 45.000BMW X32016-20204.49416,8%59
boven € 45.000Volvo XC402017-202011.71019,8%74

Benzine-, hybride- en plug-in-hybrideauto's. Gemiddelde van alle benzine- en hybridemodellen uit 2016-2020: 30,6%. Jongere auto's hebben minder gebreken. De leeftijdsindex corrigeert daarvoor: 100 betekent zoveel gebreken als gemiddeld bij auto's van dezelfde leeftijd, 70 betekent 30 procent minder. Hoe lager, hoe beter.

Suzuki Ignis: de beste goedkope occasion

Van de kleine auto's met een nieuwprijs tot € 20.000 doet de Suzuki Ignis het het best: 26,5 procent van de keuringen had een gebrek, tegen 35,4 procent gemiddeld in deze klasse. Andere kleine auto's zoals de Suzuki Swift (30,0%), Seat Mii (30,6%), Škoda Citigo (30,7%) en Hyundai i20 (30,7%) zitten rond het gemiddelde van alle auto's. Ook de Consumentenbond zet Suzuki in zijn betrouwbaarheidsonderzoek van 2026 op een gedeelde tweede plek.

Witte Suzuki Ignis van schuin voren in een straat
De Suzuki Ignis: de beste goedkope occasion in de APK-cijfers. · Foto: Suzuki

Bekijk tweedehands Suzuki Ignis'en.

Honda Jazz, Hyundai Kona en Kia Stonic: sterk in de middenklasse

Bij de auto's met een nieuwprijs tussen € 20.000 en € 30.000 scoort de Honda Jazz het best: 23,8 procent met een gebrek, tegen 32,8 procent gemiddeld in deze klasse. Daarna volgen de Hyundai Kona (25,0%) en de Kia Stonic (25,4%). Die twee zijn gemiddeld wat jonger; gecorrigeerd voor leeftijd scoren ze nog steeds iets beter dan gemiddeld (index 91). Honda staat bij de Consumentenbond in de top 5 van betrouwbaarste merken.

Gele Honda Jazz van de derde generatie van schuin voren voor een gebouw
De Honda Jazz (2015-2020): 23,8% van de keuringen met een gebrek. · Foto: Honda
Rode Hyundai Kona van de eerste generatie rijdend door de stad
De Hyundai Kona (2017-2020): 25,0% met een gebrek. · Foto: Hyundai
Gele Kia Stonic van schuin voren voor een oude loods
De Kia Stonic (2017-2020): 25,4% met een gebrek. · Foto: Kia

Bekijk tweedehands Honda Jazz'en, Hyundai Kona's of Kia Stonics.

Mazda CX-30, Volkswagen T-Roc, Toyota Corolla en Mercedes B-Klasse

In de klasse van € 30.000 tot € 45.000 (gemiddeld 27,4%) heeft de Mazda CX-30 het laagste percentage: 18,0 procent. Let op: de CX-30 kwam pas in 2019 op de markt, dus de gekeurde auto's zijn jonger dan bij de andere modellen. Ook gecorrigeerd voor leeftijd blijft hij ruim beter dan gemiddeld (index 72).

De Volkswagen T-Roc (21,0%) en de Mercedes-Benz B-Klasse (21,5%) scoren ook in het Duitse TÜV-Report 2026 goed. Daar hoort de T-Roc bij de winnaars in de leeftijdsklassen 4-5 jaar en 6-7 jaar, en de B-Klasse staat in meerdere leeftijdsklassen bovenaan.

De Toyota Corolla (21,1%) heeft opvallend weinig gebreken. De meeste gekeurde Corolla's zijn van 2019 of 2020 en dus relatief jong; gecorrigeerd voor leeftijd blijft hij beter dan gemiddeld (index 83). De Duitse ADAC meldt wel dat Toyota's vaker pech hebben door een zwakke 12-voltaccu. Dat zie je niet terug bij de APK. Laat bij een Corolla dus ook de accu testen.

Rode Mazda CX-30 van schuin voren in een donkere studio
De Mazda CX-30: het laagste percentage in de klasse tot € 45.000. · Foto: Mazda
Rode Toyota Corolla hatchback van de E210-generatie aan het water
De Toyota Corolla (E210): 21,1% met een gebrek. · Foto: Toyota
Donkerblauwe Mercedes-Benz B-Klasse van de W247-generatie voor een glazen gebouw
De Mercedes-Benz B-Klasse scoort ook in het Duitse TÜV-Report goed. · Foto: © Daimler AG

Bekijk tweedehands Mazda CX-30's, Volkswagen T-Rocs, Toyota Corolla's of Mercedes-Benz B-Klassen.

BMW X3 en Volvo XC40: de beste duurdere occasions

Van alle 141 modellen heeft de BMW X3 na de Porsche 911 het laagste percentage: 16,8 procent. De Volvo XC40 volgt met 19,8 procent. In de klasse boven € 45.000 is het gemiddelde 22,5 procent. Duurdere auto's worden vaker bij de dealer onderhouden, waardoor kleine gebreken vaak al vóór de APK zijn verholpen.

Donkergrijze BMW X3 van de G01-generatie aan de kust
De BMW X3 heeft na de Porsche 911 het laagste percentage gebreken. · Foto: © BMW AG
Witte Volvo XC40 met zwart dak van schuin voren voor een donker gebouw
De Volvo XC40 (2017-2020): 19,8% met een gebrek. · Foto: Volvo Car Corporation

Bekijk tweedehands BMW X3's of Volvo XC40's.

Welke occasions hebben het vaakst een APK-gebrek?

Bij deze tien modellen uit 2016-2020 vond de keurmeester het vaakst minstens één gebrek. Opvallend vaak gaat het om kentekenplaatverlichting die niet werkt.

Merk en modelAPK-keuringenMet gebrekMeest voorkomende gebrek
Dacia Logan3.47643,3%kentekenplaatverlichting (11,4%)
Citroën C4 Cactus8.25341,9%kentekenplaatverlichting (10,7%)
Smart Forfour2.04141,9%bandenspanning (10,0%)
Renault Clio40.79640,7%bandenspanning (7,3%)
Peugeot 30811.31040,1%kentekenplaatverlichting (10,2%)
Suzuki Baleno3.35239,6%stofhoes fuseekogel (12,9%)
Citroën C317.53739,4%kentekenplaatverlichting (9,3%)
Peugeot 50086.38439,4%kentekenplaatverlichting (10,1%)
Citroën C4 Picasso/SpaceTourer5.60539,3%kentekenplaatverlichting (10,2%)
Fiat Panda6.03939,3%bandenspanning (7,7%)

Een hoog percentage betekent niet dat zo'n auto vaak kapotgaat. Veel gebreken zijn kleine punten die je goedkoop laat maken. Het zegt wel dat je bij deze modellen voor de koop extra goed moet kijken naar verlichting, banden en de stuurinrichting.

Elektrische auto's tellen in deze lijst niet mee, omdat ze vaker voor de APK moeten. Ook dan vallen twee modellen op: de Renault Zoe (42,5%) en de Tesla Model S (42,0%).

Hoe scoren populaire occasions?

Veel gekochte occasions zitten in het midden:

  • Volkswagen Golf: 26,8% (40.536 keuringen)
  • Toyota C-HR: 26,4% (18.533 keuringen)
  • Mazda CX-5: 28,5% (18.692 keuringen)
  • Volkswagen up!: 30,8% (37.847 keuringen)
  • Toyota Aygo: 31,6% (30.883 keuringen)
  • Kia Picanto: 31,8% (35.318 keuringen)
  • Toyota Yaris: 33,6% (37.332 keuringen). Het meest voorkomende gebrek is een versleten wiellager: bij 8,4% van de keuringen.
  • Volkswagen Polo: 37,8% (57.074 keuringen). Bij 10,8% van de keuringen was de stofhoes van de stuurinrichting beschadigd.

Twijfel je over een occasion? Bekijk dan met de gratis kentekencheck wanneer de APK verloopt en of er terugroepacties openstaan.

Welke merken hebben de minste APK-gebreken?

Van de vijftien grootste merken (alle brandstoffen, bouwjaar 2016-2020):

MerkAPK-keuringenMet gebrek
BMW93.46321,6%
Mercedes-Benz82.54024,1%
Audi89.55324,4%
Volvo72.44826,3%
Škoda60.03128,5%
Volkswagen241.17229,6%
Kia95.61229,8%
Toyota124.38530,0%
Hyundai59.09532,2%
Nissan56.82732,8%
Opel137.16533,2%
Ford109.92533,4%
Renault152.35436,6%
Peugeot120.61537,3%
Citroën59.35138,6%

Premiummerken staan bovenaan. Dat zegt niet per se dat de techniek beter is: hoe duurder het model, hoe minder gebreken (de samenhang is sterk). Waarschijnlijk komt dat doordat deze auto's vaker bij de dealer worden onderhouden en kleine gebreken dan al vóór de APK worden verholpen.

Wat zijn de meest voorkomende APK-gebreken?

Dit zijn de vijf gebreken die de keurmeester het vaakst vond, als aandeel van alle keuringen:

  1. Bandenspanning niet op de juiste waarde: 7,1%
  2. Band met te weinig profiel: 5,3%
  3. Dimlicht verkeerd afgesteld: 4,6%
  4. Ruitenwissers geven onvoldoende zicht: 3,0%
  5. Band beschadigd: 2,8%

Dat zijn allemaal dingen die je vóór de koop zelf kunt controleren. Lees hoe in Occasion kopen in de herfst? Check deze 5 gebreken.

Wat zeggen andere betrouwbaarheidsonderzoeken?

Andere onderzoeken meten iets anders, maar bevestigen veel van het beeld:

  • TÜV-Report 2026 (Duitse APK, ca. 9,5 miljoen keuringen): de Volkswagen T-Roc en Golf Sportsvan winnen bij auto's van 4-5 en 6-7 jaar. De Mercedes B-Klasse scoort in meerdere leeftijdsklassen goed. Dacia Duster en Sandero staan bij oudere auto's onderaan. Gemiddeld had 21,5 procent van de Duitse auto's ernstige gebreken.
  • Consumentenbond 2026 (bijna 50.000 eigenaren over storingen en pech): Lexus is het betrouwbaarste merk, gevolgd door Suzuki en Toyota, Subaru en Honda. Land Rover is het enige merk met een onvoldoende.
  • ADAC Pannenstatistik 2026 (Duitse pechhulp): BMW, Audi, Mercedes en de Volkswagen-merken scoren goed. Toyota-modellen hadden vaker pech, vooral door de 12-voltaccu. De accu was in 45,4 procent van de gevallen de oorzaak van pech.

De les: een auto met weinig APK-gebreken is goed onderhouden en verkeersveilig, maar dat zegt niet alles over pech onderweg. Laat bij elke occasion ook de accu testen en vraag naar de onderhoudshistorie.

Hoe heeft autokopen.nl dit berekend?

  • Bron: open data van de RDW (gekentekende voertuigen, brandstof, meldingen keuringsinstantie en geconstateerde gebreken), gedownload op 14 oktober 2026.
  • Periode: APK-keuringen van 1 oktober 2025 tot en met 30 september 2026.
  • Auto's: personenauto's met eerste toelating in 2016 tot en met 2020. Campers, taxi's en ambulances tellen niet mee. In totaal 1.908.811 keuringen van 1.836.917 auto's.
  • Gebrek: minstens één geconstateerd gebrek bij de keuring. Advies- en rapportagepunten, zoals een band met 1,6 tot 2,5 millimeter profiel, tellen niet mee.
  • Vergelijking: alleen benzine-, hybride- en plug-in-hybrideauto's, omdat die even vaak voor de APK moeten. Diesel- en elektrische auto's moeten vaker. Alleen modellen met minstens 2.000 keuringen.

Waar je rekening mee moet houden: de RDW-data bevat alleen keuringen waarbij de auto uiteindelijk werd goedgekeurd. Een auto die werd afgekeurd en nooit terugkwam, ontbreekt. De kilometerstand zit niet in de data, en bij een model kunnen twee generaties door elkaar zitten. De APK meet bovendien gebreken bij de keuring, geen motor- of elektronicaproblemen.

Veelgestelde vragen

Is een occasion met weinig APK-gebreken ook betrouwbaar?

Meestal wel, maar niet altijd. De APK kijkt naar verkeersveiligheid: banden, verlichting, remmen en stuurinrichting. Pech door de accu, de motor of de elektronica zie je er niet in terug. Vraag daarom ook naar het onderhoudsboekje en laat de auto voor de koop nakijken.

Hoe zie ik de APK-geschiedenis van een occasion?

Vul het kenteken in bij de gratis kentekencheck. Je ziet dan onder meer wanneer de APK verloopt en of er terugroepacties openstaan. Vraag de verkoper ook naar het laatste APK-rapport: daarop staan de gebreken en de adviespunten.

Waarom staan er geen elektrische auto's in de top 10?

Elektrische auto's moeten na drie jaar en daarna elk jaar voor de APK, benzineauto's na vier jaar en daarna om de twee jaar. Om eerlijk te vergelijken, kijkt de top 10 alleen naar benzine- en hybrideauto's.

Vorig jaar zetten we de betrouwbaarste occasions van 2025 op een rij op basis van eerdere onderzoeken. Dit jaar zijn de cijfers gebaseerd op echte APK-uitslagen. Bekijk ook alle occasions op autokopen.nl.

Bronnen: RDW Open Data (gekentekende voertuigen, brandstof, meldingen keuringsinstantie, geconstateerde gebreken), gedownload 14 oktober 2026; TÜV-Verband, TÜV-Report 2026, 20 november 2025; Consumentenbond, betrouwbaarheidsonderzoek auto's, 16 januari 2026; ADAC Pannenstatistik 2026, 23 april 2026.

Dit bericht is opgesteld met hulp van AI. De analyse van de RDW-data is reproduceerbaar uitgevoerd en de cijfers van andere onderzoeken zijn nagelopen tegen de bronnen.