Dit is het autonieuws van 22 oktober 2026. Audi zet Spotify als volledige app in de auto, zonder dat je je telefoon hoeft te koppelen. Tesla meldt dat ruim 100.000 klanten in Europa de rijhulp FSD (Supervised) gebruiken. Fiat brengt een luxere Pandina als eerbetoon aan de Autobianchi Y10. En er is nieuws over de Lancia Gamma en de komst van Li Auto naar Nederland.
In het kort
- Audi: Spotify-app direct in het scherm van onder meer de A5, Q5, A6 en Q6 e-tron. De app is gratis, een Spotify-account is nodig.
- Tesla: rijhulp FSD (Supervised) nu in negen EU-landen, met ruim 100.000 klanten. Nederland was het eerste land.
- Fiat Pandina Tributo Autobianchi: nieuwe topversie van de Pandina, voorlopig alleen in Italië.
- Lancia Gamma: alle Nederlandse prijzen bekend. De HF Integrale kost € 58.950.
- Li Auto: de elektrische Li 6 komt in het eerste kwartaal van 2027 naar Nederland.
Welke Audi's krijgen de Spotify-app?
Audi is volgens eigen zeggen de eerste automaker met de volledige Spotify-app in de auto. De app werkt zonder gekoppelde telefoon. Hij is er voor de Audi A6 e-tron en Q6 e-tron, en voor de A5, Q5 en A6 vanaf modeljaar 2026. Later volgen de Q7 en de Q9.
Je downloadt de app sinds 21 oktober gratis in de Audi Application Store. Je hebt wel een Spotify-account nodig. Wat het kost, hangt af van je Spotify-abonnement. Audi brengt de app uit in 47 landen. Of Nederland daarbij hoort, zegt Audi niet apart.
Met de app kun je ook muziekvideo's en songteksten bekijken. Tijdens het rijden verdwijnen die van het middelste scherm. Heeft je Audi een eigen scherm voor de passagier, dan kan die ze tijdens het rijden wel zien. Inloggen en instellingen wijzigen kan alleen als de auto stilstaat.
Koop je een gebruikte Audi? Kijk dan naar het modeljaar. Alleen de nieuwste modellen krijgen de app. Bekijk tweedehands Audi Q5's, Audi A5's, Audi A6's of de Audi Q6 e-tron op autokopen.nl.
Bron: Audi, „Audi becomes the first automaker to launch Spotify’s fully native in-car app”, 21 oktober 2026.
Waar mag je rijden met de rijhulp van Tesla?
In negen EU-landen. Dat schrijft Tesla in zijn kwartaalbericht. Sinds juli kwamen er vier landen bij: Kroatië, Slovenië, Tsjechië en Slowakije. Volgens Tesla gebruiken ruim 100.000 klanten het systeem. Samen reden ze er meer dan 160 miljoen kilometer mee.
Nederland was in april het eerste land. De RDW keurde FSD (Supervised) toen goed, na ruim anderhalf jaar testen. Volgens Europese automedia zijn de andere landen Litouwen, Estland, Denemarken en België. Sinds begin oktober noemt Tesla het systeem in Europa Tesla Assisted Driving, na kritiek van de Duitse overheid op de oude naam. Volgens Nederlandse automedia kost het € 99 per maand en kan het sinds mei alleen nog als abonnement.

Is een Tesla met FSD zelfrijdend? Nee. "Een voertuig met FSD Supervised is niet zelfrijdend", schrijft de RDW. De bestuurder blijft verantwoordelijk. Je mag je handen even van het stuur halen, maar je moet altijd direct kunnen ingrijpen. Camera's controleren of je oplet. Let je steeds niet op, dan kan het systeem tijdelijk uitgaan.
Op vakantie naar het buitenland? In landen zonder goedkeuring werkt FSD niet. Duitsland, Frankrijk en Spanje doen nog niet mee. Een besluit voor de hele EU komt volgens Europese automedia niet vóór december.
Bekijk tweedehands Tesla Model Y's, Tesla Model 3's of alle Tesla's op autokopen.nl. Let bij een gebruikte Tesla op welke hardware erin zit: niet elke Tesla is geschikt voor de nieuwste rijhulp.
Bronnen: Tesla, Q3 2026 Update, 21 oktober 2026; RDW, toelichting Europese typegoedkeuring Tesla, 10 april 2026; electrive, „From FSD (Supervised) to Tesla Assisted Driving”, 12 oktober 2026.
Wat is de Fiat Pandina Tributo Autobianchi?
Een nieuwe, luxere topversie van de Fiat Pandina, de vernieuwde Panda. Fiat brengt hem 30 jaar nadat de laatste Autobianchi Y10 werd ingeschreven. De Y10 was een kleine luxe stadsauto, bekend om zijn zwarte achterklep.

De Tributo Autobianchi heeft Platino-lak en 15-inch lichtmetalen velgen. Een zwart dak met zwarte achterklep kost extra, net als vroeger bij de Y10. Binnen zitten lichte stoelen van microvezel met een geblokt patroon. Onder de motorkap zit de bekende 1.0 mild hybrid met 65 pk en een handgeschakelde zesbak.

In Italië kost de Tributo Autobianchi € 20.250. Hij staat daar vanaf december bij de dealer. Of hij naar Nederland komt, is niet bekend. Bekijk tweedehands Fiat Panda's of alle Fiats op autokopen.nl.
Bronnen: Fiat, „New Pandina Tributo Autobianchi”, 21 oktober 2026; Motorbox, Fiat Pandina Tributo Autobianchi, 22 oktober 2026.
Wat kost de Lancia Gamma HF Integrale?
€ 58.950. Op 10 oktober was alleen de prijs van de instapversie bekend. Inmiddels staan alle drie de uitvoeringen in de Nederlandse prijslijst.
| Uitvoering | Vermogen | Aandrijving | Bereik (WLTP) | Prijs |
|---|---|---|---|---|
| LS | 245 pk | voorwiel | 741 km | € 51.950 |
| LX | 245 pk | voorwiel | 741 km | € 53.950 |
| HF Integrale | 375 pk | vierwiel | 676 km | € 58.950 |
Alle versies hebben een accu van 97,2 kWh.
Voor € 7.000 meer dan de LS krijg je bij de HF Integrale 130 pk extra en vierwielaandrijving. Van 0 naar 100 km/u gaat in 5,1 seconden, tegen 7,8 seconden bij de LS. Je levert wel 65 kilometer bereik in. De Gamma komt in het eerste kwartaal van 2027 naar Nederland. Meer over de Gamma lees je in het autonieuws van 10 oktober. Bekijk ook alle Lancia's op autokopen.nl.
Bronnen: Autozine, prijslijst Lancia Gamma, prijslijst bijgewerkt 17 oktober 2026.
Gemist: wanneer komt Li Auto naar Nederland?
Het Chinese merk Li Auto begint in het eerste kwartaal van 2027 met de verkoop en levering in Nederland en Noorwegen. Het eerste model is de Li 6, een elektrische SUV met een 800 volt-systeem voor snelladen. Li Auto maakte dit al op 12 oktober bekend tijdens de autosalon van Parijs.
Li Auto opent in december een regionaal distributiecentrum voor onderdelen in Nederland. Ook starten dan pechhulp en een klantenservice. Er komt een dealernetwerk, maar de namen van de dealers zijn nog niet bekend. Een Nederlandse prijs is er nog niet. Li Auto wil van 2027 tot en met 2029 elk jaar minstens één nieuw model in Europa uitbrengen.

Ben je benieuwd naar elektrische SUV's die nu al te koop zijn? Bekijk alle tweedehands elektrische auto's op autokopen.nl.
Bron: Li Auto, „Li Auto makes European premiere at Paris Motor Show”, 12 oktober 2026.
Meer nieuws lees je in het autonieuws van 21 oktober.
Dit bericht is opgesteld met hulp van AI, op basis van de genoemde persberichten en bronnen. De cijfers zijn nagelopen tegen die bronnen. Waar de officiële site niet bereikbaar was, staat de vakmediabron vermeld. Foto's: Audi AG, Fiat, Li Auto, Wikimedia Commons (CC0: JustAnotherCarDesigner, Corvettec6r).
